رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۴
  • کد خبر : ۱۰۹۲۲
کارگاه کاریکاتور اقتصاد مقاومتی – حوزه هنری کرمان (6)
مازیار بیژنی:

در فتنه 88 بحث انتخابات نبود بلکه بی احترامی به قرآن و اسلام بود/از شخصیت زنبور خوشم می‌آید

مازیار بیژنی در گفتگو با سایت کرمان هنر گفت: از شخصیت زنبور خوشم می‌آید. زنبور کنایه‌هایی درونش دارد مثل نیش زدن مثل الهام بخش بودن و عسل درست کردن. یعنی تلخی نیش همراه با عسل برایم جالب است.

به گزارش کرمان هنر ، همراه با برگزاری کارگاه دو روزه کارتون و کاریکاتور در کرمان  فرصتی شد تا گپ و گفتی صمیمی با  مازیار بیژنی داشته باشیم.
 آقای بیژنی در ابتدای مصاحبه کمی از خودتان برایمان بگویید؛ اینکه کجا به دنیا آمدید؟ کدام مدرسه می رفتید؟ اصلا چه شد وارد فضای کار هنری و کاریکاتور شدید؟
بیژنی: مازیار بیژنی هستم وبه کاریکاتوریست مطبوعات مشهور هستم. تقریبا حدود ۲۰ سال است که وارد این کار شده‌ام و در نشریات مختلفی کار کرده ام، در خصوص بیوگرافی هم که پرسیدید من در خانواده‌ای در شهر بابل به دنبال آمدم و در دوران کودکی یعنی از ابتدایی تا دبیرستان بابل بودم. از لحاظ خانوادگی خانواده هنرمندی دارم. در فضای خانوادگی و اقوام چه از جانب مادر و چه از جانب پدر هنرمند زیاد داریم از خطاط و شاعر گرفته تا نقاش.
آیا حضور اقوام هنرمند در فضای خانوادگی تان در کاریکاتوریست شدن شما، مشوق بود؟
 بیژنی: صرفا بحث مشوق بودن مطرح نیست، بحث استعداد و ذوق هم هست. یعنی نمی توان توانایی شخصی افراد را نادیده گرفت. آدم‌هایی هستند که استعداد دارند ولی چون تحویل گرفته نمی‌شوند استعدادشان ظهور پیدا نمی‌کند؛ برعکس هم آدم‌هایی وجود دارند که برای کارهایشان مشوق دارند اما چون استعداد خاصی ندارند به جایی نمی رسند.
اگر استعداد و پشتکار  وجود داشته باشد؛ حمایت هم همراهش باشد قطعا فرد به جایی می‌رسد. شما نگاه کنید اگر بچه‌ای استعدادی داشته باشد و حمایتی صورت نگیرد قطعا دچار مشکل خواهد شد.
نه هم به تدریج وارد این فضا شدم، از بچگی هم علاقه‌مند بودم و کاریکاتور مطبوعاتی برایم جذابیت داشت و این فضا را رصد می‌کردم. خاطرم هست آن زمان کیهان از جمله نشریاتی بود که بخش کاریکاتورش را پی گیری می کردم.
اولین کاریکاتوری که کشیدم و چاپ شد یادم هست نشریه‌ای بود در قم که برای کودکان چاپ می‌شد. فکر می‌کنم سردبیر یا مدیر مسئولش همین آقای راستگو بود. مجله کودکان و نوجوانان بود که اگر نقاشی و کاریکاتور می فرستادیم چاپ می‌کرد من هم آن طرح را فرستادم و چاپ شد.
شما به جهت آثاری که دارید مطمئنا مخالفانی هم خواهید داشت ؛آیا تاکنون مورد تهدید یا اهانت قرار گرفتید؟
اسمش را تهدید نمی‌توان گذاشت، مضحک بود در حد اهانت و فحش الی ما شاءالله بود. در وبلاگم موجی راه انداخته بودند، یادم هست در طول روز شده بود ۴۰۰-۳۰۰ تا فحش هم بدهند، فضای فتنه تا آذر و دی ۸۸ وجود داشت بعد از عاشورا ماجرا در فضای دیگری رفت دیگر آنهایی که برای من کامنت می‌گذاشتند و من را تهدید می کردند جنبش سبز نبودند، ترکیبی بودند از سلطنت طلب، یهودی، وهابی، بهایی و منافق و ….
در مفهوم کامنت ها دیگر بحث انتخابات نبود بحث دین و اسلام و قرآن بود و به اینها بی‌احترامی می‌کردند.
یکی کامنت گذاشته بود که مشکل ما با شریعت‌مداری و کیهان نیست، با بی شرمی نوشته بود مشکل ما با محمد است که یهودیان بنی قریضه را سر برید، سوالی که برای خود من به وجود آمده بود این بود که اگر مشکل شما از ابتدا این بود از همان اول طرح می کردید تا تکلیفمان را بدانیم.
یا مثلاً کامنت‌هایی از این دست که ما به زودی شیعیان را نابود می‌کنیم، خوشبختانه بعد از حوادث انتخابات خیلی در خیابان نرفتم که مورد اهانت قرار بگیرم، اوایل انتخابات هم چون فضا انتخاباتی بود و همه در خیابان بودند من هم حضور داشتم! بعدش همه دست به اسلحه شدند و جنجال شد  و اصلاً جایی برای کار هنری نبود.
از بین کاریکاتورهایی که در جریان فتنه کشیدید کدام یک خیلی به دلتان چسبیده و بیشتر دوست دارید؟
نمی توان در میان بیش از  ۵۰۰ اثری که دارم ۱ اثر را انتخاب کنم ؛ و باید بگویم هر کدام از کاریکاتور هایم در زمان خودش برایم ارزش دارند.
اگر اشتباه نکنم امضایی که زیر کاریکاتور ها می زنید زنبور است چرا زنبور؟
 بیژنی: از شخصیت زنبور خوشم می‌آید. زنبور کنایه‌هایی درونش دارد مثل نیش زدن مثل الهام بخش بودن و عسل درست کردن. یعنی تلخی نیش همراه با عسل و این برایم جالب است.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه