وزیر دولت روحانی «روش‌های سوسیالیستی» را منشا فسادهای بزرگ می‌داند – هنر آرت

۲۴ دی ۱۳۹۶ هنری

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی در روزنامه اعتماد در مقام پاسخگویی به پیشنهاد خطیب جمعه تهران برای پرداخت پول سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی غیرمجاز این نوع روش‌ها را «روش‌های سوسیالیستی» دانسته که «منشا بزرگی از مفاسد» در ایران است و توصیه کرده «باید از راهکارهای چپ‌روانه دست برداشت» و به تامین و حفظ توانِ دسترسی شهروندان به اطلاعات و آزادی مبادله ایمان آورد.

آخوندی در این یادداشت که پر از جمله‌های مغشوش و نامفهوم است، نوشته اگر صدها هزار میلیارد تومان از بیت‌المال در جبران هزینه متخلفان پرداخت شود، «ایران بهشت مفسدان خواهد شد» و دیگر آنان هیچ غمی نباید به‌خود راه دهند چون نهایتا هزینه تخلف آنان بر عهده خزانه عمومی است و دولت اسلامی ضامن جبران خساراتی است که متخلفان به دیگران وارد می‌کنند.

او میزان ریالی تخلف موسسه‌های غیرمجاز را ۲۶هزار میلیارد تومان معادل ٧/١ درصد تولید ناخالص داخلی کشور اعلام کرده و نوشته حالا این موسسه‌ها قادر به بازپرداخت اصل و سود سپرده‌ها نیستند. به اعتقاد او  «ریشه گرفتاری‌های جمهوری اسلامی » در همین «رویکردهای فسادآلود» نهفته است.

او در ادامه با اشاره به اینکه « هیچ کشوری به متخلفان جایزه نداده است» از خطیب جمعه تهران پرسیده چگونه یک فرد ایرانی که روحش از هیچ‌یک از این تخلف‌های گسترده خبر ندارد، ضامن پرداخت سوءاستفاده هزارمیلیاردی عده‌ای متخلف است؟

آخوندی در نهایت به این نتیجه رسیده که برترین راهِ مبارزه با فساد، «اعتراض به فساد و پرهیز از افتادن در دام مفسدانِ با نقاب» است و راه چاره را «رعایت عدالت، تامینِ آزادی، شفافیت اطلاعات و رقابتِ آزاد اقتصادی» دانسته و نوشته باید از راهکارهای چپ‌روانه دست برداشت.

آخوندی در حالی روش‌های سوسیالیستی را منشا دسته بزرگی از مفاسد می‌داند که اجرای سیاست‌های نئولیبرالیستی در چند دهه اخیر در ایران باعث شکاف عمیق طبقاتی و درآمدی و توسعه فقر و بیکاری شده است. اجرای این نوع سیاست‌ها تاکنون باعث رونق‌بخشیدن به اقتصاد دلالی و رکود صنعت و تجمع ثروت در دست دهک‌های بالای جامعه شده است. ضمن آنکه جلوگیری از فعالیت‌های موسسه‌های مالی غیرمجاز وظیفه حاکمیتی بانک مرکزی است که به آن عمل نشده است و حالا عواقب بی‌مسئولیتی دولت، به «روش‌های چپ‌روانه» نسبت داده می‌شود.

همچنین برخلاف ادعای آخوندی به نظر می‌رسد اعتراضات اخیر ریشه در خصوصی‌سازی افسار گسیخته در دهه‌های اخیر دارد که نتایج ملموس آن تاکنون چیزی جز فقر اقتصادی، رعایت‌نشدن عدالت اقتصادی، بیکاری و انبوه مشکلات اجتماعی و سیاسی نبوده است.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم