سه گام اساسی برای مبارزه با فساد – هنر آرت

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ هنری

حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان معتقد است عزم ملی مبارزه با فساد نیازمند سه گام اساسی است.

او اولین گام مبارزه با فساد را ایجاد شفافیت می‌داند. به گفته راغفر در نظام اقتصادی ایران، درآمد‌ها حاصل از فروش منابع طبیعی مثل نفت، گاز و معادن است. این منابع از طرف نظام تصمیم‌گیری تخصیص داده می‌شود و به این ترتیب منشاء اصلی توزیع رانت و فساد در اقتصاد توسط مسئولان صورت می‌گیرد.

این اقتصاددان خروج نهاد‌های نظامی، انتظامی و امنیتی از اقتصاد را گام دوم مبارزه با فساد می‌داند. به اعتقا او به دلیل تبعیض فاحشی این نهادها در دسترسی به فرصت‌های اقتصادی دارند، فعالان اقتصادی بخش خصوصی یا منابع خود را از کشور خارج می‌کنند یا آنکه سرمایه خود را وارد فعالیت‌های نامولد می‌کنند.

راعفر این را هم اضافه کرده که حضور نهاد‌های نظامی در فعالیت‌های اقتصادی مثل ساخت و ساز مسکن، یکی از اصلی‌ترین موانع کاهش قیمت مسکن در کشور است. این نهاد‌ها از حباب قیمت مسکن منتفع می‌شوند. ضمن اینکه حضور نهاد‌های نظامی در اقتصاد امکان شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در کشور را عملا مختل کرده است و در جامعه‌ای که شفاف‌سازی وجود نداشته باشد، فعالیت‌هایی مانند قاچاق که بیش از دو دهه است کمر اقتصاد کشور را شکسته، کماکان تداوم خواهد داشت.

این اقتصاددان همچنین گام سوم را فعالیت سه قوه در ارتباط با مبارزه با فساد می‌داند. به گفته او دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی در اندازه و سطح ماموریت خود وارد نشده است. در دولت هم بعضی سیاست‌های اقتصادی که تورم‌زا هستند و افزایش هزینه‌های جاری را در پی دارند مشاهده می‌شود. بعضی از نمایندگان مجلس هم درآمد‌های بسیار بالایی دارند که معلوم نیست این منابع را از کجا به دست آورده‌اند.

فساد سیستماتیک و گسترده در کشور سال‌هاست اقتصاد ایران را فلج کرده و موجی از نارضایتی عمومی ایجاد کرده است. بسیاری از اقتصاددانان و جامعه‌شناسان یکی از علل اعتراضات سراسری دی ماه گذشته را نارضایتی عمومی ناشی از فساد می‌دانند. اعتراض به اقتصاد مبتنی بر رانت، معافیت‌های مالیاتی گسترده برای بنگاه‌های اقتصادی نظامی و وابسته به آستان‌های قدس، غیرشفاف‌بودن نظام مالی کشور، شکاف عظیم طبقاتی و درآمدی و دلایلی از این دست میلیون‌ها نفر را در حداقل ۷۵ شهر ایران به خیابان‌ها کشاند. بر اساس نظرسنجی‌های رسمی حداقل ۷۵درصد مردم از وضعیت کشور ناراضی‌اند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم